Certifikáty ve zdravotnictví
8. 10. 2020 – Lukáš Musil, AIS
Každý začínající lékař řeší řadu problémů, které vlastně ani nesouvisí s jeho odborností. Mezi náležitosti, které jsou po lékařích všech odborností vyžadovány patří nově eNeschopenky, eRecepty a brzy taky EET. K jejich fungování jsou potřeba digitální certifikáty.
Co je to digitální certifikát?
Digitální certifikát je poměrně nová věc. Jedná se v podstatě o ztotožnění Vaší osoby v digitálním světě. Toto ztotožnění je provedeno na základě vystavení digitálního klíče, který vydává certifikační autorita. Hlavní uznávané certifikační autority v České republice jsou celkem 3.
Digitálních certifikátů je několik druhů a každý se používá pro něco jiného. Pokud chceme například podepsat nějakou smlouvu tzv. digitálně je zapotřebí k tomu mít několik věcí. V prvé řadě samozřejmě potřebujete počítač s Windows 7, 8, 10 nebo novějším. Následně i vhodný software pro digitální podepisování jako je například Adobe Acrobat Reader. Tento software využijete například při podepisován souborů ve formátu .PDF, které patří k nejběžněji používaným. K tomu všemu potřebujete ještě správný certifikát k podpisu.
Jaké jsou typy certifikátů?
Certifikátů může být celá řada, mezi nejběžněji používané, ale můžeme obecně zařadit dva a to kvalifikovaný a komerční. Pro lékaře je také důležitý SÚKL certifikát, který vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv.
- Kvalifikovaný certifikát osobní
- slouží k elektronickému podepisování dat podobně jako Váš podpis na papíru. Využijete ho tedy pro eRecepty, eNeschopenky, můžete s ním podepsat dekurs a tak podobně.
- Komerční certifikát
- jednak ověřuje vaši totožnost a také šifruje komunikaci protokolem SSL. Můžete přes něj například účtovat a předávat data pojišťovnám.
- Z komerčního certifikátu lze exportovat pouze veřejná část klíče, která je zapotřebí třeba pro ověřování pojištění pacienta přes B2B v programu AIS.
Kdo mi vydá tyto certifikáty?
Digitální certifikáty v České republice vydávají 3 certifikační autority. To ale platí jen pro Komerční certifikát osobní a Kvalifikovaný certifikát osobní. Respektive certifikátů vydávají více, ale Vás jako lékaře budou zajímat pouze tyto dva.
Dalším potřebným certifikátem je již zmiňovaný SÚKL certifikát. O ten si musíte zažádat na SÚKLu. Abyste o certifikát vůbec mohli žádat potřebujete již výše zmíněný osobní certifikát.
Kvalifikovaný a komerční certifikát
Kvalifikovaný a komerční certifikát můžete získat u tří certifikačních autorit:
- PostSignum (doporučujeme)
- eIdentity
- První certifikační autorita
Certifikáty se vydávají na 1 nebo 3 roky. Při vyřízení přes PostSignum je pak nutné navštívit pobočku České pošty osobně a ověřit Vaši identitu.
SÚKL certifikát
Certifikát je vydáván na základě Vaší žádosti a také za předpokladu, že již máte vydaný platný osobní certifikát k ověření Vaší identity.
Komerční certifikát – veřejná část
Veřejnou část komerčního certifikátu můžeme exportovat z běžného komerčního certifikátu. Z toho certifikátu můžete exportovat pouze veřejnou část klíče. Tato Veřejná část je využívána pro vyúčtování VZP a také pro kontrolu pojištění pacientů přes B2B.
Podrobný návod na získání SÚKL certifikátu
Žádat o certifikát SÚKL je možné až po vyřízení osobního kvalifikovaného certifikátu. Tímto certifikátem se podepisuje žádost o vydání, takže se bez něj neobejdete.
- K vytvoření žádosti je nejlepší použít základní prohlížeč Windows a to Internet Explorer.
- Navštivte stránku SÚKL (on-line generování žádosti)
- Vyberte pro koho certifikát potřebujete, jestli pro sebe nebo pro celé zdravotnické zařízení
- Po zvolení vyplňte všechny potřebné údaje a odešlete žádost. Dojde Vám potvrzení na email. Po několika dnech budete informováni o udělení přístupu na portál SÚKL, kde si certifikát budete moci stáhnout.
Pingback:Recepty s modrým pruhem 2022, recepty na opiáty
Pingback:Recepty s modrým pruhem 2022, recepty na opiáty
Pingback:Automatické vyplnění formuláře očkovaní proti COVID-19 na ISIN -
Pingback:Měsíční vyúčtování pojišťovnám a kontrola před vyúčtováním -
Pingback:Měsíční vyúčtování pojišťovnám a kontrola před vyúčtováním -
Sice nejsem uživatel AIS, ale Váš popis užívání a získání certifikátů je opravdu dobrý a přehledný.
Jen snad nerozumím formulaci “Komerční certifikát a jeho veřejná část je možná získat ze samotného veřejného certifikátu.”, protože o “veřejném certifikátu” se v článku nikde nehovoří.
Dobrý den,
děkujeme za reakci. Byl tam drobný překlep, článek jsme aktualizovali a už by měl být v pořádku. Brzy přidáme ještě návod pro export veřejné části komerčního certifikátu.
S pozdravem
Lukáš a celý tým AISCZ.cz
Pingback:Nastavení certifikátů v programu AIS - AIS - ambulantní informační systém