Jak na neschopenky? Umíte je správně vystavovat? Kolik dnů zpětně jde vystavit neschopenka?

10. 8. 2022 – Ing. Lukáš Musil, AIS

eNeschopneky jsou tu s námi již nějaký ten pátek. Umíte správně vystavovat neschopenky zpětně? Méně časté případy, opravy a ulehčení Vám přinášíme v tomto článku. 

eNeschopenky

eNeschopenky byly zavedeny už v roce 2020. Lékaři se s nimi pomalu sžili a aktuálně máme dotazy spíše na specifické případy. Nejčastěji se s neschopenkou setkají praktičtí lékaři, nemocnice a specialisté, kteří musejí rozhodnout na základě specifického vyšetření. S neschopenkou se, ale mohou setkat například i pediatři, počet jejich vystavených neschopenek za rok je maximálně v jednotkách a jsou spíše výjimečné.

Co lékaři potřebují k vystavení eNeschopenky?

Lékaři musejí mít platný SÚKL certifikát. Tento certifikát Vám, kromě vydávání eReceptů, umožní posílat eNeschopenky. Více o certifikátech zde. O vydání certifikátu SÚKL si můžete zažádat zde: www.pristupy.sukl.cz/, stejně tak o prodloužení certifikátu. 

Po vydání SŮKL certifikátu se automaticky pošle informace i na ČSSZ. Česká správa sociálního zabezpečení si certifikát převezme a zaeviduje většinou do 24 hodin, ale nikdy to není okamžitě. Pokud si certifikát SÚKL prodlužujete, měl by v mezičase pro eNeschopenky platit i starý certifikát až do vypršení. 
Tip: Certifikáty si vždy obnovte před propadnutím! Je to mnohem jednoduší a trvá to jen chvíli. Pokud certifikát propadne je proces zdlouhavý a může trvat i několik dnů. 

Jak vystavit neschopenku zpětně?

Běžně jde upravit datum “Neschopen od” až 3 dny zpětně bez nutnosti o cokoliv žádat. Tedy pokud pacient dojde, že je 1-3 dny doma a jde za Vámi až teď s vystavení neschopenky není problém a pošlete klasický první díl tlačítkem “Založit” nebo Odeslat díl-> Odeslat díl 1. (založení PN).

Tip: Datum vystavení (pracovní neschopnosti, HOL, …) musí být vždy shodné s aktuálním datem. Měňte pouze pole “Neschopen od”. Datum vystavení slouží pro potvrzení aktuálnosti a program ani ČSSZ jiné nepřijme.

Delší doba zpětného vystavení podléhá schválení od ČSSZ. Pokud tedy pacient dojde a žádá o zpětné založení neschopenky o 4 a více dnů, musíte postupovat následovně:

 1. Založte klasicky novou pracovní neschopnost s datem neschopnosti “Neschopen od” s dnešním dnem. Ostatní údaje vyplňte běžným způsobem. Založit PN můžete tlačítkem “Založit” nebo Odeslat díl -> Odeslat díl 1. (založení PN). 
 2. Nyní potřebujeme zažádat o zpětné uznání orgán ČSSZ. Vyberte potřebnou neschopenku ze seznamu a zmáčkněte tlačítko Odeslat díl -> Odeslat Zolus (žádost o zpětné uznání). Zvolte požadované datum a uveďte důvod opožděného podání. Můžete přidat i nějaký doklad např. v PDF.
 3. Nyní vyčkáme než žádost zpracuje ČSSZ (trvá okolo 1 pracovního dne).
 4. Do programu AIS dojde potvrzení z ČSSZ, že bylo zpětné uznání Umožněno/Neumožněno.
 5. Nyní je třeba vystavit opravný první díl s reálným datem neschopnosti od (políčko: Neschopen od). Jděte do PN příslušného pacienta dejte tlačítko Odeslat díl ->Odeslat díl 1. (založení PN). Následně přepněte Typ na Opravný. Změňte datum Neschopen od na uznaný termín, od kdy je tedy pacient zpravidla reálně nemocný/doma.
ePN - Žádost o zpětné uznání
Žádost o zpětné uznání – v lékařském programu AIS

 

Hlášení ošetřujícího lékaře, co vše jim lze změnit? 

 • Vycházky
  • Povolení nebo změna vycházek v době dočasné pracovní neschopnosti
  • Zrušení vycházek v době dočasné pracovní neschopnosti
 • Povolení změny místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti
 • Změna diagnózy nemoci, která odůvodňuje dočasnou pracovní neschopnost
 • Porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce
 • Propuštění dočasně práce neschopného pojištěnce/ošetřované osoby ze své péče
 • Převzetí dočasně práce neschopného pojištěnce/ošetřované osoby z péče jiného ošetřujícího lékaře do své péče
 • Změna hospitalizace
Pracovní neschopnost
Pracovní neschopnost – HOL – hlášení ošetřujícího lékaře

Další informaci zjistíte na eNeschopenka od ČSSZ.
Kontaktovat můžete i technickou podporu eNeschopenky nebo na tel.: 800 050 248

čssz eneschopenky telefon
Jak na neschopenky? Umíte je správně vystavovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.